PradžiaV. Andriukaitis. Kodėl turėtume balsuoti už socialdemokratus?

Naujienos

V. Andriukaitis. Kodėl turėtume balsuoti už socialdemokratus?

Gerbiamas Europos komisare, lapkričio 2-ąją sukaks dveji metai, kai darbuojatės Europos Komisijoje, bet, reziduodamas Briuselyje, dažnai lankotės Lietuvoje, domitės mūsų šalies gyvenimu. Kaip atrodo Jums šiandienos Lietuva, stebint iš šalies?

Lietuva bendrame Europos Sąjungos (ES) kontekste atrodo neblogai, tačiau esama ir laimėjimų, ir problemų. Žvelgiant plačiai ir atsižvelgus į bendruosius Europos Komisijos vertinimus, palyginus su kitomis ES valstybėmis, Lietuva nors ir lėtokai, tačiau žengia pažangos kryptimi.

Tačiau turiu pripažinti, kad ir kitose ES valstybėse pažanga yra sulėtėjusi. Ir tai yra visų 28 komisarų nuomonė, kurią susidarome vertindami pažangą, atsižvelgę į platų sričių spektrą, pavyzdžiui: kaip šalys atitinka stabilumo ir augimo paktą, kokių turi jaunimo užimtumo iniciatyvų, kaip kuriamos darbo vietos, mažinama socialinė atskirtis ir t. t.

Sakyčiau, Lietuva yra tarp stiprių ES vidutiniokių. Žinoma, mūsų šaliai dar sunku lygiuotis su Nyderlandais, Belgija ar Liuksemburgu. Kita vertus, nors gali būti, kad mūsų žmonės, gyvenantys, tarkime, Kražiuose, Juodupėje ar Vilniuje, ir nejaučia tų greitų pokyčių, bet makroekonominiai Lietuvos rodikliai nuolat gerėja, ypač nuo 2012 metų.        

Lietuvoje praėjo pirmasis rinkimų į Seimą turas, prieš akis – antrasis. Rinkėjų simpatijas ir balsus vėl pelnė konservatoriai ir valstiečiai žalieji (LVŽS). Kaip manote, kokios priežastys nulėmė, kad rinkimuose socialdemokratai (LSDP) liko treti? 

Visų pirma, manau, kad kairiųjų elektoratas išsibarstė po kitų partijų sąrašus. Matyt, kairiųjų pažiūrų žmonių simpatijas laimėjo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Kodėl? Socialdemokratų vadovaujamai koalicinei vyriausybei, akivaizdu,  pritrūko tų sričių, kuriose galėjome padaryti daugiau visuomeninių darbų ir kurių laukė kairiųjų pažiūrų žmonės. Turiu mintyje sveikatos apsaugą, kultūrą, švietimą ar socialinę sferą. Tik sveikatos apsaugos srityje buvo bandymų įgyvendinti socialdemokratinę politiką.

Žinoma, koalicija buvo sudėtinga. Ir nors judėta pozityvia kryptimi, žmonės tikėjosi Vyriausybės, kuri stipriau atstovaus viešiesiems interesams. Trukdė ir Prezidentė, tiesiogiai ir netiesiogiai kišdamasi į Vyriausybės reikalus, menkindama ją bei atvirai proteguodama dešiniuosius.

Be to, koją kišo tokie klausimai, kaip Darbo kodekso svarstymas, nesugebėjimas išplėsti diskusijų rato,  į svarstymą įtraukti daugiau žmonių – ne tik makroekonomikos ekspertų, bet ir praktikų, tiesiogiai  susiduriančių su darbo sutartimis kasdienybėje, profesinių sąjungų, profesinių susivienijimų atstovų, kurių kasdienybėje darbo santykių neteisingumai yra tapę savotiška norma.

Be abejo, buvo neatsargių pasisakymų, klaidų, ypač skaudus konfliktas su švietimo darbuotojais, kuriame nebuvo  mobilizuotos Vyriausybės pastangos padėti švietimiečiams. Objektyviai reikia pripažinti, kad socialdemokratai dažnai pritrūkdavo kairumo. Todėl daryčiau prielaidą, kad dauguma kairiųjų pažiūrų visuomenininkų, nusivylę socialdemokratais, pradėjo žvalgytis į R. Karbauskio partiją.

Kodėl reikėtų palaikyti socialdemokratus antrajame Seimo rinkimų ture?

13 socialdemokratų iškovotų mandatų ir 21 kandidatas antrajame Seimo rinkimų ture šiandien reikalauja pozityvaus žvilgsnio ir nusiteikimo. Susitelkime, ne tik energingai komunikuokime nuveiktus darbus, bet ir pateikime esamas bei būsimas alternatyvas.

Turime ne tik padėti kandidatams vienmandatėse, tačiau ir mobilizuoti savo jėgas, rinkėjams padėti apsispręsti  kalbantis su kiekvienu atskirai ir nuoširdžiai. Mūsų šūkis „Girdim, matom, darom“ neturi būti tik lozungas. Jis, kalbantis su rinkėju, turi tapti mūsų praktika ir šių savaičių kasdienybe. Šiltas, nuoširdus ryšys su kiekvienu žmogumi yra tai, kuo mes visada pasižymėdavome.

Susidaro įspūdis, kad Lietuvos žmonės šiandien yra išgąsdinti. Skleidžiami gąsdinimai krizėmis, keliamos baimės, bandoma būti visokių karų, okupacijų pranašais. Tai – dešiniųjų, tarp jų ir Prezidentės, politinės minties produktai.

Tas pats pasakytina ir apie Lietuvos tarptautinę politiką, kuri neprisideda prie taikaus konfliktų sureguliavimo. Jei žmonės nori būti saugesni, jiems reikia rinkti atsakingesnius, ramesnius, gilesnius ir problemas matančius, suprantančius, bet taip pat ir nekomplikuojančius, siūlančius sprendimus žmones.

O rinktis tokį demagoginį, parodomąjį narsumą komunikuojančius, reiškia destabilizuoti savo pačių kasdienį gyvenimą. Jei norime rasti sunkiausių klausimų (pvz., Astravo AE, Kaliningrado problematika) sprendimus, mums reikia įžvalgių, gilių, protingų ir suprantančių reikalo sudėtingumą, o ne eskaluojančių įtampą ir konfliktus, žmonių. Jau vien todėl reikia stabdyti dešiniųjų persvarą ir rinktis socialdemokratus. 

Kitas dalykas, man neatrodo, kad valstiečių žaliųjų pusėje susibūręs didžiulis būrys pažangių žmonių išties turi pakankamai daug žinių, kaip įgyvendinti savo sumanymus. Čia reikia gero balanso tarp naujumo ir patirties. Politikos naujokui išmanyti visus valstybės valdymo mechanizmus yra sunkus iššūkis, o socialdemokratai, ypač patyrę vienmandatininkai, tą žino puikiai.

Jei naujajame Seime bus daugiau socialdemokratų, greičiausiai ir valstiečių žaliųjų galimybės padidės, atsiras daugiau argumentų formuoti centro kairės koaliciją. Lietuvai reikia pažangių žmonių aljanso, reikia kūrybos, taikos ir pažangos, o ne priešų paieškų, visokių desovietizacijų, liustracijų, etikečių klijavimo, praeities žeminimo, ignoravimo, savęs iškėlimo, ko yra labai daug tarp dešiniosios stovyklos žmonių.  

Todėl balansas tarp LVŽS ir LSDP žmonių būtų racionalus ir geras Lietuvos pasirinkimas. 

                                            Kalbėjosi Tomas Šileika

 

 Skyriaus pirmininkas

Vysniauskas

Arvydas Vyšniauskas

...............................................................

Dabar yra:

 13:57:49 
 2018  vasario  19d.  Pirmadienis 

"Mes statome per daug sienų, bet per mažai tiltų". Izaokas Niutonas

...............................................................

Mūsų progresas vertinamas ne pagal tų, kurie turi daug, pertekliaus didėjimą, o pagal tai, ar mes sugebame pakankamai aprūpinti tuos, kurie turi per mažai. Teodoras Ruzveltas

Elektrėnų sk. facebook'e

lsdpfacebook